Kaip vyksta dantų balinimas – Mokslas ir sudedamosios dalys

Ant dantų esančios dėmės yra sudarytos iš molekulių, kurios veikiamos šviesos atrodo spalvotos. Šios molekulės vadinamos chromoforais. Dažniausiai chromoforai būna spalvoti, nes jų sudėtyje yra viena ar daugiau dvigubų anglies – anglies junginių. Kai peroksidas, esantis dantų balinimo gelyje, kontaktuoja su dantimis, jis skyla į vandens, deguonies ir peroksido radikalus. Peroksido radikalai yra molekulinės nuolaužos, priešingai, nei jonai, neturinčios elektroninio krūvio, tačiau turinčios vieną neporinį elektroną. Šie radikalai yra labai reaktyvūs, juos traukia dvigubos anglies jungtys. Jie laisvai juda tarp mikroskopinių permatomų gijų, iš kurių sudarytas danties emalis, ir puola dvigubas anglies jungtis. Tokiu būdu jie suskaido chromoforus į mažesnes, beveik permatomas molekules, todėl dantys atrodo baltesni. Šis procesas vadinamas oksidacija. Dantys atrodo ne tik baltesni, tačiau ir intensyviau atspindi šviesą, todėl dantys taip pat atrodo ryškesni. Balinant dantis jų sandara nepakinta.

Sudedamosios dalys – vandenilio ir karbamido peroksidas – kuo jie skiriasi?

Vandenilio peroksidas ir karbamido peroksidas yra aktyviosios dantų balinimo produktų sudedamosios dalys. Iš tiesų karbamido peroksidas yra vandenilio peroksidas, suskaidytas į karbamido kristalus. Kaip jau minėjome, abu produktai skyla į laisvus deguonies, vandens ir peroksido kristalus. Tai, kad karbamido peroksidas yra vandenilio peroksidas, suskaidytas į tam tikras daleles, reiškia, kad:

Jis yra mažiau veiksmingas, nei grynas vandenilio peroksidas, o kadangi jo chemines savybes galima nuspėti, galite pakeisti karbamido peroksido koncentraciją į vandenilio peroksido atitikmenis ir atvirkščiai. Paaiškėja, kad 1% vandenilio peroksido atitinka 2.765% karbamido peroksido arba 1% karbamido peroksido atitinka 0.361% vandenilio peroksido.

Kadangi karbamido peroksido sudėtyje vandenilio peroksidas vis gi yra aktyvioji medžiaga, tačiau jis suskaidytas, jam reikia pereiti dar vieną etapą, tai yra atpalaiduoti vandenilio peroksidą, kuris išbalintų dantis. Tam reikia laiko, todėl dantys balinami lėčiau.

Vandenilio peroksidas yra nestabilus ir visiškai suskyla per 30 – 60 minučių. Karbamido peroksidas, prieš visiškai suskildamas, skyla į vandenilio peroksidą ir karbamidą. Šis procesas vyksta lėčiau, todėl užtrunka 4 – 6 valandas. Tokiu būdu nustatomas laikas, kurį reikės ant dantų skirtingas dantų balinimo priemones. Oksidacijos procesas trunka trumpiau, jei naudojamos dantų balinimo priemonės, kurių sudėtyje yra vandenilio peroksido, kadangi jas reikia laikyti ant dantų trumpiau, tuo tarpu karbamido peroksidas su dantimis turi kontaktuoti ilgiau, kol oksidacijos procesas visiškai pasibaigs, taigi, dantų balinimo produktus, pagamintus karbamido peroksido pagrindu, reikia naudoti ilgiau. Paprastai kuo dantų balinimo gelyje didesnė peroksido koncentracija, tuo greičiau įvyksta oksidacinis procesas, ir tuo trumpiau reikia naudoti produktą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *